Ruský kosmonaut Jurij Lončakov a jeho americký kolega Michael Fincke v úterý během šestihodinové operace v kosmu úspěšně nainstalovali takzvanou Langmuirovu sondu na modul Pirs Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Hlavním účelem sondy bude zjistit, proč se vesmírná loď Sojuz letos v dubnu a říjnu nevrátila na Zem podle plánu. Při vstupu do atmosféry se totiž od modulu pro kosmonauty neoddělil modul pro vybavení. Sojuz následně dopadl na zem příliš rychle a několik set kilometrů od plánovaného místa.

Jurij Lončakov je ve volném vesmírném prostoru poprvé, Michael Fincke již popáté. Podle údajů NASA trvala instalace a série údržbářských a pozorovatelských prací přesně 5 hodina 38 minut.

Další zprávy z vesmíru

Vědci z NASA doufají, že elektromagnetická data z Langmuirovy sondy jim pomohou osvětlit důvody, jež vedly k špatnému přistání lodi Sojuz.

Evropa zkoumá vesmírný život 

Kosmonauti  instalovali také zařízení, která má zjišťovat astrobiologické údaje pro projekt Expose-R Evropské vesmírné agentury (ESA). Projekt má za cíl zjistit, zda jsou živé organismy schopny přežít v drsném prostřední kosmického záření. Expose-R se má zaměřit především na záření ultrafialové.

ESA má k dispozici vlastní modul Columbus, na který kosmonauti připevnili schránu se vzorky organických molekul, které se dříve nalezly v jádru komety. Objev byl překvapením, protože se doposud myslelo, že živé organismy nejsou s to drsné vesmírné podmínky ustát. Projekt Expose-R má proto také zjistit, jak se těmto molekulám podařilo přežít.

Vedle toho kosmonauti instalovali na ruský modul Zvězda sondu, která bude sledovat pro ruský projekt Impuls působení plazmového proudu v kosmickém prostředí. Na Zvězdu astronauti instalovali také zařízení identické s tím na Columbu. Celou rusko-americkou akci koordinovala ústředí vesmírných agentur z Hustonu a Koroljovu.

Česká republika je členem ESA od letošního listopadu a do projektů Evproské kosmické agentury se zapojuje prostřednictvím finančních příspěvků. Na rok 2009 přispěje ČR částkou více jak 6,8 milionu eur, přičemž celkový rozpočet ESA na příští rok činí více jak 3 miliardy eur.